Články
Jak se zbavit kožních problémů


Jak se zbavit kožních problémů?

Jakou má kůže funkci? Podkožní část kůže zvaná škára je bohatá na krevní a lymfatické cévy, jsou zde také mazové a potní žlázy a smyslové receptory. Kůže plní i funkci dýchací a vylučovací.

Pokud se v našem těle hromadí odpadní toxické látky, tak stejně jako třeba u přeplněného kontejneru s odpadky, začnou „vypadávat“ ven. Vylučují se kůží, čímž začíná docházet k rozvoji kožního onemocnění. Většina kožních onemocnění pochází z našeho těla.

Nejčastější kožní problémy:

Alergické reakce kůže

Alergie je nepřiměřená, přehnaná reakce imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Jsou to často látky, které zdravému organismu běžně neškodí (např. peří, pyl, srst zvířat).

Moderní medicína dodnes nenašla přesnou příčinu vzniku alergií, což může být i hlavním důvodem, proč je také neumí vyléčit. V posledních letech byly publikovány medicínské studie, které objevily imunitní buňky v játrech, a tím možnou souvislost mezi dysfunkcí jater a tenkého střeva a alergiemi.

S touto teorií však alternativní medicína při léčbě alergií úspěšně pracuje již několik desítek let. Alternativní medicína vychází z toho, že alergie způsobují zanešená, špatně fungující játra a také dlouhodobě drážděné tenké střevo. Jedná se tedy o onemocnění látkové výměny a jako k takovému je nutné při léčbě přistupovat.

Jak s alergií bojovat

* V první řadě upravit svůj jídelníček - striktně vysaďte bílý rafinovaný cukr, kravské mléko a značně omezte bílou mouku.

* Jezte stravu mírně zásaditou, vyhýbejte se překyselení organismu.

* Velmi negativní roli ve stravě hrají také různá barviva, dochucovadla a konzervanty, zejména ty, které se přidávají do masných výrobků.

* A nezapomínejte, že alkohol zdraví neprospívá

* Ruku v ruce s úpravou stravy je vhodné nasadit bylinou léčbu. Ta se vždy skládá z bylin ovlivňujících alergie a játra, a také z vhodných mastí. I když zevní léčba jen ulevuje od příznaků. Hlavní léčba je ta vnitřní.

Ekzém

Ekzém je systémové zánětlivé onemocnění kůže projevující se zarudlými, zanícenými a svědivými ložisky. Ekzém přímo souvisí s alergickými reakcemi těla - tzn. s přecitlivělým imunitním systémem. Je to vlastně další, daleko horší stupeň alergie, kde se k poruchám látkové výměny ještě přidává silné psychické napětí.

S celkově narůstajícím počtem alergiků ve společnosti narůstá i počet osob trpících ekzémy. Velký vliv na výskyt ekzému mají stravovací návyky, přijímání různých druhů léků, životní prostředí, zejména chemické látky ve vodě, v ovzduší, ale i v kosmetice apod. Nemalou měrou se na narůstajícím počtu ekzematiků projevuje všudypřítomný stres.

Jak na ekzém

* Přírodní léčba ekzémů není jednoduchá. Opět je to v první řadě striktní úprava jídelníčku, ale daleko důslednější než u klasických kožních alergií. * K léčbě neodmyslitelně patří bylinné čaje, potravinové doplňky a také vhodné masti a oleje.

* Pokud chcete léčit ekzém přírodní cestou, vždy se obraťte na zkušeného terapeuta, aby vám sestavilsprávnou léčbu. Špatně zvolenou přírodní léčbou může dojít k velmi nepříjemnému zhoršení a reakcím.

Akné

Chronické onemocnění kůže vznikající uzávěrem mazových žláz a následně jejich zánětem. Nejčastější výskyt tohoto onemocnění zaznamenáváme v období puberty, kdy dochází ke zvýšené hormonální aktivitě a tím ke stimulaci funkce mazových žláz.

I v pozdějším věku může akné vyvolat hormonální dysbalance, ale hlavní příčinou bývá přemíra stresu a nevhodná strava, která překyselí organismus.

Jak se zbavit akné

* Vliv stravy na výskyt akné se projevuje v každém věku, vyhýbejte se té, která může způsobitpřekyselení vašeho organismu. * Bylinné čaje a přírodní přípravky zde pomáhají velmi účinně.

Bakteriální zánětlivá ložiska

Většinou se projevuji jako menší bolestivé útvary na kůži, které bývají někdy i velmi hluboké a také bolestivé. Čas od času prasknou a vyteče z nich hnis. Následně se zahojí, ale po čase opět vyrostou.

Bývá to jeden z největších signálů těla, že v něm probíhají záněty a jeho imunita je velmi slabá. Tento stav nejčastěji souvisí se střevy, s dlouhodobě špatným životním stylem. Špatná kombinace stravy, která kvasí ve střevech je velmi dobrou živnou půdou pro bakterie a plísně.

Plísně jsou i hodně obsažené ve stravě, a pokud se nám dostanou do střev, kde je sliznice narušenáchronickým zánětem, tak se tam jednoduše usídlí.

Plíseň je živý organismus a velmi těžko se ho zbavuje. Spóry plísní jsou však pro tělo toxické a mohou způsobovat nejenom trávicí potíže, ale i různé poruchy imunity, alergie a kožní zánětlivé procesy.

Dlouhodobě narušovaná střevní sliznice se po určité době stane více porézní a vzniká syndrom zvýšené propustnosti střeva (Leaky Gut). Do těla začnou přes střevní stěnu pronikat bakterie, viry, nestrávené částice potravin a toxické odpadní látky.

Dostanou se do krevního oběhu, a pak do kteréhokoliv systému v těle. Imunitní systém vyhlásí poplach. Výsledkem je zánět v různých částech těla, což vede k širokému spektru příznaků - kožní vyrážky, alergie, zánětlivá ložiska na kůži, ale i v jiných částech těla.

Jak léčit zánětlivá ložiska na kůži

* Opět i zde platí při léčbě striktní úprava stravy.

* Velmi dobrými pomocníky jsou zejména exotické byliny a medicinální houby jako je vilcacora,cordyceps nebo polyporus. * Ovšem i naše lichořeřišnice nebo ořešák královský mají v tomto případě velkou léčebnou sílu.

Starejte se dobře o své vnitřní orgány, dopřávejte svému tělu jen kvalitní potraviny, které pro něj budou zároveň i lékem. Zařazujte do svého programu pravidelně očisty, bylinné kúry, choďte do sauny,otužujte se. Potom bude vaše kůže stále krásná a zdravá.

Kůže je indikátorem našeho zdraví, všímejte si jí

Kardiovaskulární choroby, cévy

Kardiovaskulární choroby (onemocnění srdce a cév) patří mez hlavní skupinu tzv. civilizačních chorob a jsou na prvním místě v příčinách úmrtí. O toto první místo "soutěží" se zhoubnými nádory.

Mezi hlavní příčiny vzniku kardiovaskulárních chorob patří obecně:

  • špatná výživa
  • nedostatek pohybu
  • stres

 

Existuje málo chorob, které se dají z hlediska prevence tak ovlivnit jako kardiovaskulární choroby.

 

Dietní režim:

Nejvhodnější tzv středomořská strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny. Obsahuje celozrnné produkty, omezené množství živočišných tuků, je bohatá na olivový olej (omega-9 mastné kyseliny)a mořské ryby (omega-3 mastné kyseliny).

Rafinovaný cukr by se měl ze stravy vyloučit, stejně jako margariny, které obsahují trans-mastné kyseliny, jež jsou škodlivější, než živočišný tuk.

 

Vitamin D - je znám jeho pozitivní vliv na tvorbu kostní hmoty. V posledních letech se prokazuje jeho účinek v prevenci vzniku zhoubných nádorů a čerstvé výzkumy z minulého roku ukazují, že lidé s nízkou hladinou vitaminu D jsou 2x častěji postiženi srdečními příhodami. Vitamin D může působit preventivně několika způsoby např. potlačením chronického zánětu, který přispívá ke vzniku koronární aterosklerózy. Není důležité množství podávaného vitamínu D, ale hladina jeho metabolitu 25-hydroxyvitaminu D. Vitamin D je syntetizován, jestliže je kůže vystavena slunečním paprskům. Intenzivní opalování ale není vhodné pro zvýšené riziko vzniku kožních nádorů zejména zhoubného melanomu. Rovněž kůže starších lidí netvoří dostatečné množství vitaminu D. Poslední studie ukazují, že většina lidí trpí nedostatkem vitamínu D

 

Vhodné doplňky:

Koenzym Q10

L-Carnitine

Resveratrol

Omega-3 mastné kyseliny (rybí olej)

Vitaminy C,B6,B12, kyselina listová, selen, kalcium, magnesium, chrom, zinek,biotin

Vitamin D3

Draslík

Aloe Vera

DHEA

Glutathion - matka všech antioxidantů

Je to ta nejdůležitější molekula, abyste zůstali zdraví a dokázali čelit nemocem, a přesto jste o ní pravděpodobně nikdy neslyšeli. Je to tajemství, které zabraňuje stárnutí, rakovině, srdečním chorobám, demenci a dalším a potřeba při léčbě všeho od autismu po Alzheimerovou chorobu. Existuje o této tématice již více než 89.000 lékařských článků - ale lékaři stále nevědí, jak řešit kritický nedostatek této životadárné molekuly ...

O co jde? Jedná se o matku všech antioxidantů, je to hlavní antioxidant a "ředitel" celého imunitního systému, glutathion (vyslovováno: gluta-tai-oun) (=pronounced "gloota-thigh-own").

Dobrou zprávou je, že vaše tělo produkuje vlastní glutathion. Špatnou zprávou je, že nezdravá strava, znečištění, toxiny, léky, stres, trauma, stárnutí, infekce a radiace poškozují všechny vaše glutathiony.

To vás činí náchylnější vůči oxidativnímu stresu, volným radikálům, infekci a rakovině. A vaše játra jsou přetížená a poškozená, takže nejsou schopna řádně tělo detoxikovat.

Nedostatek glutathionu se vyskytuje téměř u všech velmi nemocných pacientů. Patří mezi ně lidi s chronickým únavovým syndromem, srdeční chorobou, rakovinou, chronickými infekcemi, autoimunitním onemocněním, cukrovkou, autizmem, Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou, artritidou, astmatem, ledvinovými problémy, onemocněním jater a dalšími.

Zpočátku jsem si myslel, že to byla jen náhodná zjištění, ale za ta léta jsem si uvědomil, že naše schopnost vytvářet a udržovat vysokou úroveň glutathionu je rozhodující pro zotavení z téměř všech chronických onemocnění - a pro prevenci nemocí a udržování optimálního zdraví a výkonnosti.


Co je glutathion?

Glutathion je velmi jednoduchá molekula, která se přirozeně vytváří po celou dobu v těle. Jedná se o kombinaci tří jednoduchých stavebních kamenů bílkovin nebo aminokyselin - cystein, glycin a glutamin.

Tajemstvím jeho síly je chemický prvek síra (S), kterou obsahuje. Síra je lepkavá, páchnoucí molekula. Působí jako "mucholapka" a všechny špatné věci v těle se na ni "přilepí", včetně volných radikálů a toxinů, jako je rtuť a další těžké kovy.

Normálně se glutathion recykluje v těle - kromě případů, kdy je toxická zátěž příliš velká. A to vysvětluje, proč jsme v takovém průšvihu ...
My lidé jsme se vyvinuli ještě v době, než na nás začalo působit 80.000 toxických průmyslových chemikálií nalezených v našem životním prostředí dnes, před tím, než bylo všude kolem elektromagnetické záření, a dokud ani obloha, jezera, řeky, oceány nebyly znečištěny a ani naše zuby nebyly plné olova a rtuti. 

Význam glutathionu v oblasti ochrany proti chronickým onemocněním

Glutathion Recykluje antioxidanty. Všimněte si, že zabývání se volnými radikály je jako házení horkým bramborem. Kolují od vitamínu C k vitaminu E a ke kyselině lipoové a nakonec na glutathion, který ochlazuje volné radikály a recykluje další antioxidanty. Poté, co se tak stane, tělo může "zvolnit" a regenerovat další ochranné molekuly glutathionu a jsme zpátky ve hře.

Nicméně problémy vzniknou, když jsme zahlceni přílišným množstvím oxidačního stresu nebo toxinů.  To vede k další nemoci a brzy jsme v sestupné spirále chronické nemoci.

Ale to není všechno. Glutathion je také velmi důležitý pro váš imunitní systém, neboť bojuje proti infekcím a předchází rakovině. To je důvod, proč studie ukazují, že může pomoci i při léčbě AIDS. 

Glutathion je také nejdůležitější a nedílnou součástí vašeho detoxikačního systému. Všechny toxiny "drží" na glutathionu, který je pak nese do žluči a stolice - a pryč z těla.

A konečně, také nám pomáhá dosáhnout maximální fyzické a duševní rovnováhy. Výzkum ukázal, že zvýšené hladiny glutathionu snižují poškození svalů, snižují dobu zotavování, zvyšují sílu a vytrvalost a podporují metabolizmus tuku k vývoji svalu.
Jste-li nemocní nebo staří nebo prostě jen nejste ve vrcholné formě, máte pravděpodobně nedostatek glutathionu.
Ve skutečnosti nejvyšší britský lékařský časopis Lancet našel nejvyšší hladinu glutathionu u zdravých mladých lidí, nižší úroveň u zdravých starších, ještě nižší u nemocných starších a nejnižší ze všech v nemocnici se seniory.

Udržet si zdraví, zvýšit svůj výkon, předcházet chorobám a stárnutí závisí na tom, aby byla vaše hladina glutathionu vysoká. 
To je důležité pro imunitní funkci a kontrolu zánětu. Je to hlavní antioxidant, chrání naše buňky a stará se o to, aby náš energetický metabolizmus dobře fungoval.

Ale dobrá zpráva je, že můžete dělat mnoho věcí ke zvýšení hladiny této přirozené a kritické molekuly ve vašem těle. Můžete jíst potraviny a doplňky s obsahem glutathionu. Můžete cvičit. Podívejme se na další informace o každé z nich.


9 tipů, jak optimalizovat vaše hladiny glutathionu

Těchto 9 tipů vám pomůže zlepšit vaši hladinu glutathionu, zlepšit zdraví, optimalizovat výkon a žít dlouhý a zdravý život.

Jezte potraviny, jež podporují produkci glutathionu
1. Konzumujte potraviny bohaté na síru. Nejdůležitější je česnek, cibule a brukvovitá zelenina (brokolice, kapusta, zelí, květák, řeřicha atd.).
2. Zkuste bioaktivní syrovátkový protein. Je to skvělý zdroj cysteinu a aminokyselin, základních stavebních látek pro syntézu glutathionu. Jak víte, nejsem velký fanoušek mlékárny. Ale toto je výjimka - s několika varováními. Syrovátkový protein musí být biologicky aktivní a vyrobený z ne-denaturovaného proteinu ("denaturace" se vztahuje k rozdělení normální struktury proteinu). Vybírejte z nepasterovaného mléka a nevyráběného průmyslově, neobsahujícího žádné pesticidy, hormony nebo antibiotika. Immunocal je recept s bioaktivním, nedenaturovaným syrovátkovým proteinem, který je dokonce uveden v lékařské "Desk Reference."

Cvičte pro zvýšení hladiny glutathionu
3. Cvičení zvyšuje hladinu glutathionu, a tím pomáhá posílit váš imunitní systém, zlepšuje detoxikaci a posiluje vaše tělo. Začněte pomalu, až se dopracujete denně ke 30-ti minutám energického aerobního cvičení, jakým je chůze nebo jogging, nebo se věnujte jiným sportům. Silový trénink po dobu 20 minut 3x týdně je také užitečný.

Užívejte glutathion ve formě podpůrných potravinových doplňků

Jeden by si myslel, že by bylo snadné - užívat glutathion jako pilulku, ale tělo tráví bílkoviny, takže to tímto způsobem nepůjde samo sebou. Nicméně výroba a recyklace glutathionu v organizmu vyžaduje mnoho různých živin. Zde jsou hlavní doplňky, které je třeba užívat důsledně k posílení glutathionu: vitamíny a rybí olej, který já užívám denně pro své zdraví.

4. N-acetyl-cystein. Využívá se již léta k léčbě astmatu a onemocnění plic a u lidí, kterým selhávají játra z předávkování tylenolem. Ve skutečnosti jsem se o něm poprvé dozvěděl v lékařské škole při práci na pohotovosti. Např. aby se zabránilo poškození ledvin z barev použitých u rtg snímkování.

5. Kyselina alfa-lipoová. Ta je hned na druhém místě za glutathionem a podílí se na výrobě energie, na kontrole hladiny cukru v krvi, mozku, na celkovém zdraví a na detoxikaci. 

6. Metylace živin (kyseliny listové a vitamínů B6 a B12) Ty jsou snad nejdůležitější, aby tělo mohlo produkovat glutathion. Metylace a výroba a recyklace glutathionu jsou nejdůležitější biochemické funkce v těle. Foláty - kyselina listová (zejména v aktivní formě 5methyltetrahydrofolátu), B6 (v aktivní formě P5P) a B12 (v aktivní formě methylcobalaminu).

7. Selen. Tento důležitý minerál pomáhá tělu recyklovat a produkovat více glutathionu.

8. Rodina antioxidantů včetně vitamínů C a E (ve formě směsí tokoferolů) pracují společně na recyklaci glutathionu.

9. Ostropestřec mariánský (silymarin) se již dlouho používá při onemocnění jater a pomáhá zvýšit hladinu glutathionu.

Vyzkoušejte těchto 9 tipů a uvidíte, jak fungují. Sledujte, jak vám pomohou optimalizovat vaše hladiny glutathionu.


Mark Hyman, M.D.